İkinci El Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evimizi sevmenizin ve rahat etmemizin önemli unsurlarından biri mobilyalarımızdır. Ev, geniş bir sistem olduğu için mobilyalarımızı çoğu zaman istediğimiz gibi değiştiremeyiz.

Yenimahalle ikinci el eşya alım satımı

Yeni mobilyalar almak için birikim yapmak yerine neden ikinci el mobilya almayasınız ki? Düşünsenize IKEA bile, ikinci el IKEA ürünlerinin İsveç’te satışına başlamıştı.

Biz de, sizler için ikinci el mobilya satın alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar üzerine bir yazı hazırladık.

Satın almadan önce mobilyaları deneyin

İkinci el eşyayı, ister tanınmış bir yerden, ister mahalle arasındaki bir spotçudan alın, para ödemeden önce mutlaka deneyin. Çekmeceleri açıp kapayın, masanın üst tablasını ve ayaklarını kontrol edin, sandalye ve koltuklara oturun ve yaslanın. Az hasarlı bile olsa, evinizde kullanılacak kadar sizi tatmin edip etmediğine bakın. Hasarın sizin tarafınızdan tamir ettirebilecek düzeyde olup olmadığını kontrol edin.

İkinci el mobilya alırken hislerinize güvenin

Bir zamanlar başkasının evinde olan mobilyalar, eski sahiplerinin izlerini ve kokularını taşır. Karar verirken bunu da dikkate alın. Bazıları mobilyalarına tertemiz bakarken, bazıları evcil hayvan besliyor veya sigara içiyor olabilir. Alacağınız eşyalarınızın ailenizin bir parçası olacağını unutmayın.

İkinci el şilteler uygun olmayabilir

Unutmayın ki, cazip görünse de, ikinci el şilte kullanılması önerilmez. Döşekler, göremediğiniz mikrop, bakteri ve böcek barındırabilir. Bir yatağa ihtiyacınız var, fakat yenisini almaya gücünüz yoksa, yatak yerine futon veya şişme yatak almayı düşünebilirsiniz.

Belki yüz değişimi yeterli olabilir

İkinci el eski mobilyalar, günümüzdekilere göre çok daha kaliteli yapısal özellikte olabilir. Çok daha iyi işçilikle ve kalitede üretilmiş olabilirler. Unutmayın ki, bu durumda sadece yüz değiştirme ile çok güzel ve kaliteli mobilyalara sahip olma şansınız olur.

Kanepelerin destek kısımlarını inceleyin

Kanepelerin iç sistemleri ve yapıları aynı şekilde üretilmemektedir. Kanepelerin kafes desteklerini dikkatli inceleyin. Dayanıklılıkları uzun süreli olmaz.

Laminat kaplamalı mobilyalar güzel olabilir

Laminat kaplama mobilya alırken, laminatların yapıştığı levhayı dikkatlice kontrol edin. Nerede kullanıldığına göre değişir fakat, laminat mobilyalar daha fazla yıpranırlar. Ayrılan laminatlar tekrar yapıştırılabilir, fakat yıpranmış büyük parçalar sorun olabilir.

Ahşap mobilyalar iyi bir bakımla daha uzun süre dayanır

Meşe ve akçaağaç gibi sert ağaçlar ile üretilmiş mobilyalar çok daha dayanıklı ve sağlamdır. İkinci el ahşap mobilya alırken, çam kerestesi gibi yumuşak ahşaplardan üretilmiş olanlardan uzak durun. Çam, uzun süre ağırlığa ve basınca maruz kalmayacak mobilyalar için iyi bir seçimdir. Dayanıklılık sizin için önemliyse, ikinci el mobilyaların yapıldığı ağaç türüne dikkat edin.

Metal mobilyalar iyi bir seçenek olabilir

Alüminyum ve ferforje mobilyalar yenilendiklerinde güzel görünebilirler. İyi tasarlanmış metal mobilyalar bulduğunuzda kaçırmayın. Metal mobilyalarınız, üzerlerindeki  paslar temizlendiğinde ve dayanıklı dış cephe boyası ile boyandığında harika görünebilirler.

Çocuk mobilyaları geri çağrılmış ürünler olabilir

İkinci el çocuk mobilyaları alırken çok dikkatli olmanız gerekir. Bu mobilyalar bir problemden dolayı geri çağrılmış ürünler olabilir. Unutulmaması gereken önemli bir konu da, geri gönderilmiş bu ürünlerin onarımının düzgün bir şekilde yapılıp yapılmadığıdır.

Montajını sahibinin yaptığı ürünler sağlam olmayabilir

Montaj edilebilen ürünleri satın almak pahalı marka mobilyaları satın almak için iyi bir alternatif olabilir. Gene de, ikinci el eşya satın alırken, montajını ilk sahibinin yaptığı mobilyaları iyice incelemeyi unutmayın.